Kína és a kelet-európai országok kapcsolatát intenzívebbé kell tenni
A lengyel és a kínai törvényhozás elnöke, Marek Kuchcinski és Csang Tö-csiang együttműködési nyilatkozat aláírásának keretében foglaltak állást Kína és a kelet-közép-európai országok kapcsolatainak intenzívebbé, nyitottabbá és kölcsönösen hasznossá tétele mellet.
Csang Tö-csiang ötnapos lengyelországi látogatása során tárgyalásokat folytatott a lengyel alsóházban, majd a végén aláírt, a parlament honlapján ismertetett nyilatkozatban a felek többek között kilátásba helyezték: a lengyel és a kínai törvényhozók a Kína, valamint a kelet- és közép-európai államok közötti együttműködés keretében "intenzívebbé teszik a kapcsolatokat és az együttműködést a nyitottság, az integráció és a kölcsönös hasznosság jegyében".
Csang Tö-csiang ötnapos lengyelországi látogatása során tárgyalásokat folytatott a lengyel alsóházban
A lengyen-kínai gazdasági fórumon Marek Kuchcinski hangsúlyozta, hogy Lengyelország "kötődik az Európai Unióhoz, egyúttal más irányú együttműködésben is részt vállal". Példaként említette a kelet-közép-európai országok gazdasági érdekeit összehangoló Három Tenger Kezdeményezést, ám "ilyen együttműködés az egy övezet, egy út is, a 16+1 formátumban".
A lengyel-kínai gazdasági fórumon elhangzott: a kínai fél kész arra, hogy részt vegyen a közép-lengyelországi Lódz és Varsó közé tervezett központi nemzetközi repülőtér létrehozásában
A fórumon szintén felszólaló Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő-helyettes, fejlesztési és pénzügyminiszter emlékeztetett arra, hogy Hszi Csin-ping kínai és Andrzej Duda lengyel elnök tavaly stratégiai megállapodást írt alá. Morawiecki elmondta, hogy a kínai fél a tárgyaláson késznek mondta magát arra, hogy részt vegyen a közép-lengyelországi Lódz és Varsó közé tervezett központi nemzetközi repülőtér
létrehozásában. Csang Tö-csiang Beata Szydlo lengyel kormányfővel is tárgyalt többek között a 16+1 formátumú együttműködésről, az utol napon pedig Andrzej Duda fogadja majd a kínai törvényhozás elnökét.
/T.D.