Kiemelt hírek

Kína: a világ legokosabb robotjai jönnek a 2025-ös Világjátékokra?

Kína: a világ legokosabb robotjai jönnek a 2025-ös Világjátékokra?

A világ legokosabb robotjai készülhetnek el az idei kínai Világjátékokra – e célból hét humanoid robotot hoztak létre Szecsuán tartományban.

Egy lépéssel közelebb került Kína ahhoz, hogy elkészítse a világ legokosabb robotjait.

Zhang Ruirui és csapata még 2024. december 27-én mutatta be az általa kifejlesztett hét humanoid robotot a délnyugat-kínai Szecsuán tartományban. A robotokat a 2025-ös Világjátékokon használnák majd, amelyet Chengduban, Szecsuán fővárosában rendeznek meg.

„Ez munkánk jelentős elismerése, de még csak a kezdet” - mondta Zhang, a Chengdu Humanoid Robot Innovation Center Co Ltd. (CHRIC) elnöke.

Hozzátette, hogy a vállalat a humanoid robotok „agyi” technológiájára összpontosított és célja a „legerősebb agy" létrehozása ezekhez a gépekhez.

„Az agy különösen fontos, mivel lehetővé teszi a robotok számára, hogy gondolkodjanak, megértsenek és olyan érvelési képességekkel rendelkezzenek, amelyek a hagyományos ipari vagy szolgáltató robotokból hiányoznak, az utóbbiak pedig előre programozott utasításokon keresztül működnek" - fogalmazott Zhang.

A CHRIC 2024 eleje óta több mint 30, a humanoid robot „agyával” kapcsolatos, világelső technológiai vívmányt kezelt - beleértve Kína első, diffúziós architektúrán alapuló, nagysebességű humanoid robot következtetési modelljének kifejlesztését, illetve az ország első multimodális feladat-végrehajtási rendszerét humanoid robotokhoz.

Kína: a világ legokosabb robotjai jönnek a 2025-ös Világjátékokra?

Kína: a világ legokosabb robotjai jönnek a 2025-ös Világjátékokra?

A Zhang csapata által a humanoid robotok fejlesztésében elért közelmúltbeli mérföldkövek tükrözik a kínai humanoid robotikai ipar jelenlegi robbanásszerű növekedését.

A 2024-es sanghaji Mesterséges Intelligencia Világkonferencián júliusban közzétett iparági jelentés szerint a kínai humanoid robotpiac értéke tavaly körülbelül 2,76 milliárd jüan (378 millió dollár) volt. Ez 2029-re várhatóan 75 milliárd jüanra bővül, ami a világpiac 32,7 százalékát tenné ki.

Következő generációs mobil intelligens terminálként a humanoid robotok jelentik az intelligens információs technológia csúcspontját, miközben változatos alkalmazási forgatókönyvekkel rendelkeznek – megtestesítve a Kína által szorgalmazott új minőségi termelőerők jellemzőit.

A kínai Ipari és Informatikai Minisztérium 2023 novemberében iránymutatást adott ki a humanoid robotok innovatív fejlesztésére vonatkozóan, melynek célja, hogy 2025 végére létrehozzák az iparág kezdeti innovációs rendszerét, amely áttörést jelent az olyan kulcsfontosságú technológiák terén, mint az „agy, kisagy és végtagok”, valamint az alapvető alkatrészek biztonságos és hatékony ellátásának biztosítása.

Kína különböző régiói - köztük Peking, Sanghaj, valamint Zhejiang, Guangdong és Shandong tartományok - innovációs központokat hoztak létre humanoid robotok számára, integrálva a termelést, az akadémiát és a kutatást, hogy megszilárdítsák az ipari erőforrásokat és megragadják a korai előnyöket.

Szecsuán Kína belső nyugati régiói esetében gazdasági hajtóerőnek számít - amely szintén aktívan reagál a nemzeti stratégiára. A mesterséges intelligenciát 2024-re az „első számú innovációs projektnek” jelölte, s jelentős támogatást nyújt az ilyen kezdeményezésekhez.

A chengdu-i mesterséges intelligencia-ipar magas színvonalú fejlesztésére vonatkozó hároméves cselekvési terv (2024-26) felvázolja, hogy 2026 végéig Chengdu 100 új robotmodellt dobna piacra, amelyek 100 céget vonzanak az ipari ellátási láncon belül.

Emellett 100 benchmark demonstrációs forgatókönyvet hoztak létre, s 60 milliárd jüan feletti teljes ipari méretet értek el – Chengdu ezzel nemzeti növekedési központtá nőtte ki magát, mint demonstrációs központ a humanoid robotok kutatás-fejlesztéséhez és gyártásához.

Zhang Ruirui szerint a humanoid robotok olyan összetett rendszert képviselnek, amely több területet is magában foglal, például algoritmusokat, chipeket, új anyagokat és gépészetet.

Egy komplett gép gyártása hídként szolgál a technológiai fejlesztés és a piaci alkalmazás között, a költségek mintegy 70 százaléka a hardverhez köthető. Az olyan kulcsfontosságú alkatrészek, mint az ügyes robotkezek és az ízületi működtetők nagy értéket képviselnek, s jelentős kutatási nehézséget jelentenek.

B.A.