Kína van az élen a generatív mesterséges intelligencia-szabadalmak versenyében
Kína vezeti a generatív mesterséges intelligencia-szabadalmak versenyét. A GenMI-forradalom nem csupán az innováció és a gazdasági növekedés kérdése, hanem harc a geopolitikai fölényért.
A generatív mesterséges intelligencia (GenMI) a 21. század átalakuló technológiai innovációjaként jelenik meg - mely minden bizonnyal átformálja a gazdaságokat és a társadalmakat, s megváltoztatja a globális hatalmi dinamikát.
A Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) a közelmúltban jelentette meg a „Patent Landscape Report – Generative Artificial Intelligence (GenAI)” című dokumentumot – ez az első olyan jelentés, amely a szabadalmi kérelmeket a GenMI területén nyomon követi.
Hihetetlen mennyiségű kínai szabadalom
A források fő következtetése alapján a kínai vállalatok, akadémiai intézmények - különösen a Kínai Tudományos Akadémia vagy a CAS -, illetve más feltörekvő vállalatok jelentős pénzügyi forrásokat fektetnek be a mesterséges intelligenciával kapcsolatos, magas színvonalú kutatások és szabadalmak előállításába.
A WIPO-jelentés rámutatott, hogy 2014 és 2023 között több mint 54 ezer GenMI-t magában foglaló szabadalmi családot nyújtottak be - a szabadalmi kérelmek száma 2017 óta nyolcszorosára nőtt, ami igencsak kiemelkedő.
Kína van az élen a generatív mesterséges intelligencia-szabadalmak versenyében
Ezen előrelépéseket a mély tanulásban elért áttörések ösztönözték - különösen a generatív nagy nyelvi modellek (LLM) terjedését, a generatív ellenséges hálózatok (GAN), valamint a nemzetek és a vállalatok közötti globális verseny, hogy a GenMI technológiákban rejlő lehetőségeket teljesen kihasználhassák.
Harc a geopolitikai fölényért
A globális technológiai verseny szempontjából a GenMI egy forradalom, amelynek élén olyan országok állnak, mint Kína, az Egyesült Államok és Dél-Korea - nem csupán az innováció és a gazdasági növekedés kérdése. Ez egy harc a geopolitikai fölényért.
Mivel a nemzetek és a vállalatok jelentős erőforrásokat fektetnek be az MI-technológiák fejlesztésébe, a hatás túlmutat a közgazdaságtanon.
Ez a technológia alkalmas arra, hogy életünk különböző aspektusait befolyásolja, beleértve a katonai képességeket és a nemzetbiztonságot, a globális kereskedelmet és a nemzetközi kapcsolatokat.
A WIPO-jelentés kiemelte a generatív mesterséges intelligenciával kapcsolatos találmányok elképesztő növekedését.
A jelentésben vizsgált GenAI szabadalmak több mint 25 százalékát csak 2023-ban nyújtották be – és Kína vezet ezen a téren.
Az ország lenyűgöző, 38 ezer GenMI-szabadalmat halmozott fel 2014 és 2023 között, ami meghaladja az összes többi ország együttes erőfeszítéseit.
Az elsöprő erőfölény túlmutat a technológiai óriásokon és olyan államilag támogatott kutatóintézeteket is magában foglal, mint a Kínai Tudományos Akadémia.
Kontrasztképpen, az Egyesült Államok, amely hagyományosan vezető szerepet tölt be a mesterséges intelligencia területén, alig több mint 6 ezer GenMI-szabadalmat nyújtott be ugyanebben az időszakban.
B.A.