Kiemelt hírek

Mesterséges intelligencia jelent meg a csirkefarmon Kína hegyvidéki tartományában

Mesterséges intelligencia jelent meg a csirkefarmon Kína hegyvidéki tartományában

Kína hegyvidéki tartománya, Guizhou beveti a mesterséges intelligenciát a mezőgazdaságban, egy falubeli csirketenyésztő bázison.

Kína hegyvidéken levő tartománya felkarolja a mesterséges intelligenciát a mezőgazdaságban.

A délnyugat-kínai Guizhou tartományban, a Chishui városához tartozó Tiantaishan faluban található Silkie csirketenyésztő bázison minden egyes tenyészetet valós idejű megfigyelő kamerával szereltek fel, emellett minden csirkét egy mikroeszközzel láttak el.

A technológia lehetővé teszi a tenyésztők számára a csirkék napi lépéseinek nyomon követését és a beteg állatok azonosítását.

Ezenkívül a kerítések mentén elhelyezett érzékelők képesek figyelni a ragadozók fenyegetését és észlelni a szerkezeti sérüléseket.

„A mesterséges intelligencia jelentősen javította a Silkie csirkék tenyésztési színvonalát” - mondta Xu Qiyong, a tenyésztési bázis irányítója.

Xu szerint az egészséges Silkie csirkék általában 10 ezer-20 ezer lépést tesznek meg naponta. Ha a rendszer 1000 lépésnél kevesebbet sétáló csirkét észlel, jelzi a betegség lehetőségét és a személyzet azonnal közbelép.

A digitális technológiák gyors fejlődésével a mesterséges intelligencia adatvezérelt pontossággal tette hatékonyabbá a gazdálkodást Guizhouban, ahol a földterület 92,5 százaléka hegyes vagy dombos.

2023 áprilisában a Tencent Cloud és a Shenzhen Egyetem Tencent Class csoportja közösen vezetett be egy intelligens Silkie csirketenyésztő rendszert a bázison – élve a mesterséges intelligencia-technológia és a felhőplatformok lehetőségeivel.

Mesterséges intelligencia jelent meg a csirkefarmon Kína hegyvidéki tartományában

Mesterséges intelligencia jelent meg a csirkefarmon Kína hegyvidéki tartományában

Ennek a rendszernek köszönhetően a csapat enyhítette az olyan problémákat, mint a betegségek elleni védekezés és a vadon élő állatok inváziója – rövid időn belül 30 százalékkal növelve a bázis termelékenységét.

A Tencent Cloud és a Shenzhen University Tencent Class emellett együttműködik a Guizhou Egyetemmel és más intézményekkel, hogy nagy nyelvi modellt dolgozzanak ki a baromfiipar számára.

Ez a mesterséges intelligencia által vezérelt rendszer virtuális asszisztensként szolgál majd, hogy segítse a tenyésztőket a Silkie csirketartás során felmerülő kihívások leküzdésében.

„Tavaly óta 100 ezer Silkie csirkét és 300 ezer tojást adtunk el és a kereslet még mindig meghaladja a kínálatot” - jegyezte meg Xu, hozzátéve: együttműködik a helyi kormányzattal, hogy több gazdát ösztönözzenek az MI-vezérelt csirketartásra.

Nem egyedi eset

A hagyományos tapasztalatalapú gazdálkodásról az adatvezérelt módszerekre való áttérés a baromfitenyésztésben nem egyedi eset.

Guizhou Caohai városában a Zhongken Potato Industry Co Ltd. fejlesztett ki egy „5G + digitális mezőgazdaság” platformot a burgonya nemesítési folyamatok digitalizálására és automatizálására.

A cég digitális burgonyanemesítő bázisán az üvegházak hőmérsékletét és páratartalmát valós időben figyelik, miközben az öntözőrendszert automatikusan vezérlik.

Ezen túlmenően az alapon található infravörös érzékelők képesek észlelni a lehetséges kártevőfertőzéseket, csökkenteni a nagyarányú terméskárosodás kockázatát, és biztosítják a palánta stabil növekedését ellenőrzött környezetben.

„Burgonyavetőmag-nemesítő központot hoztunk létre a prémium burgonya vetőmagok előállítására. Korábban a gazdálkodók legfeljebb egy tonna burgonyát tudtak betakarítani mu-nként (kb. 0,07 hektár). Az általunk kifejlesztett, javított vetőmagfajtáknak köszönhetően a terméshozam most nőtt 2-3 tonnára jutó mennyiségben” – mondta el Li Riyu, a Zhongken Potato Industry Co Ltd. vezérigazgatója.

B.A.