Kiemelt hírek

Sertéstartó robotokkal lép egy nagyot Kína

Sertéstartó robotokkal lép egy nagyot Kína

Okos sertéstartás terén rukkolt elő nagyívű fejlesztéssel Kína, nyolc évnyi kutatást követően. Intelligens sertéstartó robotokat készítettek.

Az okos sertéstartásban jeleskedik Kína: nyolcéves munkát zárt le a közelmúltban egy kutatócsoport,  Cang Yan, Chen Chunyu és Qiao Yulong vezetésével.

A Heilongjiang tartománybeli Harbin Mérnöki Egyetem információs és kommunikációs mérnöki főiskolájának csapata egy sor intelligens sertéstartó robotot fejlesztett ki sikerrel.

A robotok egy mobilalkalmazáson keresztül valós időben követhetik a sertések növekedési állapotát, amellyel tudományos útmutatást adnak az állatok tenyésztéséhez és neveléséhez.

A technológiai és tudományos eredményeket a kutatók négy, intelligens gazdálkodáshoz kapcsolódó cégnél, valamint öt központi irányítású állami tulajdonú vállalatban is alkalmazták már, emellett több kis- és középvállalkozásban kipróbálták. A várható gazdasági haszon több mint 100 millió jüan (13,78 millió dollár) .

Chen Chunyu elárulta, hogy 2016 elején egy barátja mutatott neki egy rövid videót az intelligens sertéstartási technológiáról, melyet a tengerentúlon alkalmaznak.

„A felvételen látható volt, hogy a külföldi gazdák intelligens kamerákon keresztül szkennelhetik és azonnal megtudhatják a sertéseik súlyát és mennyiségét, ami lehetővé teszi a sertésnövekedés valós idejű nyomon követését. Olyan volt, mintha egy pillantással megítélhetném egy ember súlyát, ami kissé elképzelhetetlennek hangzott” – mesélte a kutató.

Sertéstartó robotokkal lép egy nagyot Kína

Sertéstartó robotokkal lép egy nagyot Kína

A videó azonban tagadhatatlanul felkeltette Chen érdeklődését egy hasonló módszer kifejlesztése iránt.

Felkérte a képfeldolgozási kutatásokra specializálódott Cang Yan-t és Qiao Yulong-ot, közelítsék meg az ötletet kísérlet-és-hiba megközelítéssel.

3D kamerával készítettek képeket két különböző méretű krokodilmodellről – a mély tanulási módszerekkel végzett elemzés után kellemes meglepetésként tapasztalták, hogy azonosítani tudják a hüllők méretét.

Bár a súlymérésekben voltak jelentős eltérések, az intelligens robotokban rejlő mély tanulási potenciál erejét tagadhatatlanul látni lehetett.

„A mély tanulás révén az intelligens robotok folyamatosan fejlődhetnek, akár az emberek. Úgy gondoltuk, nagy mennyiségű sertésnövekedési adat folyamatos bevitelével és a mély tanulási módszerek finomításával biztosan elérhetjük az intelligens sertéstartás célját” – mondta Chen.

A kutatócsapat 2017-ben kisléptékű kísérleteket és adatgyűjtést kezdett Peking és Jilin tartomány sertéstelepein.

Chen Chunyu elmondta, hogy technológiai áttörést értek el a távoli adatátvitel, a tömeges adattárolás, a tisztítás és egyéb információgyűjtési folyamatok terén.

„Távolról gyűjthettük és elemezhettük a harbini sertésnövekedéssel kapcsolatos adatokat. A sertések életformáiban mutatkozó különbségek jelentős eltérésekhez vezethetnek az azonosítási eredményekben. A különböző testhelyzetek is - mint például az állás és a fekvés - különböző súlyokat eredményezhetnek, amelyeket a kamera rögzít és elemez" – magyarázta a szakember. 

Azonban az elmúlt néhány évben a kutatócsoport leküzdötte a rugalmas, nem merev testmérésekkel és a sűrű kis célpontfelismeréssel kapcsolatos kihívásokat.

Már a 2020-as évben együttműködtek a Beijing Focused Loong Technology Co Ltd-vel, egy innovatív, az állattenyésztési ágazat digitalizálására összpontosító céggel, hogy kifejleszthessék első intelligens ellenőrző robotjukat, a Farm Watcher-t. Utóbbi képes pontosan azonosítani a sertések számát és súlyát, azzal, hogy egy pillantást vet az állatokra, összetett környezetben.

„Egy mobilalkalmazás mindennapos használatával a gazdák láthatják a sertések növekedési görbéjét a karámban és pontosan nyomon követhetik az egyes sertések súlyváltozásait. Ez segíti őket annak eldöntésében, piacra küldhetik-e a sertéseket, esetleg betegek-e, mekkora napi takarmánybevitelre van szükségük - így valóban intelligens sertéstartást valósíthatnak meg. Emellet, az érintés nélküli munka azt is jelenti, hogy ez végső soron komoly áttörés a tudományos alapkutatásban” – mondta Cang.

„Eddig több mint 6 ezer intelligens mezőgazdasági robotot adtunk el, beleértve az intelligens ellenőrző robotokat és a sertés-automatákat Kína különböző régióiban, 200 millió jüan bevétellel" – árulta el Gao Yanhong, a vállalat operatív igazgatója.

Hozzátette, hogy a tengerentúli piacokat is aktívan bővítik és sikeresen hajtottak végre projekteket olyan országokban és régiókban, mint Vietnam, Japán, Európa és az Egyesült Államok.

A kutatócsapat ezen túlmenően olyan alapvető tudományos kérdések kutatására is összpontosít, mint a mesterséges intelligencia módszereinek erős adatfüggősége, valamint az intelligens gazdálkodás univerzális nagynyelvi modelljeinek felépítésének kutatása, amelyek támogatják az új minőségi mezőgazdasági termelékenység fejlesztését.

„Továbbra is erősítjük a technológiai innovációt, hozzájárulva Heilongjiang modern mezőgazdaságának magas színvonalú fejlesztéséhez” – jegyezte meg Cang Yan.

B.A.